Almanya Mesleki Danışmanlık

Mesleki Danışmanlık

Yıllardır ülkemizden Almanya’ya insanlar gidip orada kendilerine bir hayat kurmaktadırlar. Şimdilerde bu, birçok Türk vatandaşı için hayalden çok bir plan haline geldi. Peki süreç nasıl işliyor? Tüm aşamalarda yanınızda olmak için IFB olarak hizmet vermekteyiz. Öncelikle Almanya’ya gidip orada bir hayat kurmadan önce Türk vatandaşları kendi mesleki yeterliliklerinin, sertifikalarının ve diplomalarının denkliğini almak zorundalar. Diploma denkliği almayan Türk vatandaşları Almanya çalışma vizesi alamazlar. Sürecin ilk ve en önemli kısmı diploma denkliği almaktır.

Denklik işlemleri 1 ay ile 6 ay arasında sürmekte iken Almanya’da tek bir denklik kurumu yoktur, her meslek için ayrı bir denklik kurumu vardır. Birçok kurum bulunması süreci zorlaştırıyor gibi gözükebilir. Örneğin, mühendis ve mimarların diploma denklikleri mühendis ve mimar odaları tarafından yapılır. Sağlık personellerinin denklik işlemleri ise sağlık kurumları denklik birimlerince yapılır. Üniversite, yüksek lisans ve doktora diplomalarının denklik işlemleri ise ayrı bir kurum tarafından yürütülür.

Mesleğiniz, diplomanız ve yeterlilikleriniz göz önüne alınarak; doğru kuruma, uygun belgelerle başvuru yapmak önem arz etmektedir. Bu konuda net bilgilere sahip olmadan yapılan başvurular para, zaman ve emek kaybına neden olmaktadır. IFB Danışmanlık olarak bütün bu süreçte yanınızda oluyor ve sizin hayallerinize doğru adımlarla yürümenize yardımcı oluyoruz. Deneyimli danışmanlarımız, danışanlarımızın mesleki durumları, yeterlilikleri, sertifikaları ve başvurmak istediği pozisyonları detaylıca analiz ederek; uygun işlemlerin yapılmasına ön ayak olmaktadırlar.

Başvurular için gerekli olan dosyalar danışmanlarımız tarafından eksiksiz hazırlanır ve süreç danışmanlarımız tarafından etraflıca takip edilir. Bu şekil süreç danışan için en etkili ve hızlı şekilde tamamlanmış olur ve istenmeyen sonuçlar alınmasının önüne geçilir. Denklik başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde meslek türüne göre denklik harcı ödenmesi istenmektedir; bu rakam diplomanın/ sertifikanın içeriği ve kapsamına göre değişmektedir. Bütün bu süreçte kurumumuz danışanın memnuniyeti için elinden geleni yapmaktadır. Aynı zamanda Almanya’da TELC ve TestDaF gibi yetkili kurumlar tarafından onaylanmış bir sertifikalı imtihan merkezi olarak ana şirketimiz IFB Almanya tarafından verilen dil diplomaları tüm devlet ve şahsi birimler tarafından tanınır.